Wycliff Corporation manufactured Job #3 during the month of May. On May 29, 100% of the product was finished and sold on account for $150. These journal entries were recorded during production:
On May 31, Wycliff determined that the amount remaining in the manufacturing overhead account was immaterial and closed it out. What was the amount of gross profit before closing the manufacturing account, and what effect did closing the manufacturing account have on gross profit?
What is the balance in the manufacturing overhead account after these transactions were recorded, assuming the beginning balance was zero?
Now calculate the balance:
Manufacturing Overhead Balance = Actual Overhead – Applied Overhead
= $6,700 – $6,000 = $700 underapplied
Underapplied overhead → debit balance in Manufacturing Overhead account
Using this data, what is the number of units that must be sold in order to achieve a desired after-tax profit of $100,000?
Diamonds and More produced a new line of necklaces that sell for $350 each. Management requires a profit equal to 40 percent of the selling price. What is the target cost of this product?
Bethel Bakery manufactures frosted sugar cookies. They maintain separate work-in-process accounts for their blending, cutting, baking, decorating, and packaging departments. Which costing method is Bethel Bakery most likely using?
Wycliff Corporation practices activity-based management at their manufacturing facility. Which of the following events would most likely be the result of a decision made using activity-based management theory?
Which of the following activities would be included in the cash flows from the financing section of the statement of cash flows?
SJ Candles subscribes to a management theory known as management by exception. Which of the following best describes a situation where management by exception would be applied?
Cost behavior patterns tend to be reliable within which of the following?
Use the following relevant data to assign costs to units transferred out and units in ending WIP inventory. Total Units Accounted For:
Cost per Equivalent Unit:
What is the total cost of production?
Ladron Candies is analyzing sales and production data for the holiday boxes they produced last year. The company expected to use 2 pounds of direct materials to produce one box of specialty candy at a cost of $3.00 per pound. Invoices show the company purchased 1,650,000 pounds of direct materials at $2.90 per pound and used 1,580,000 pounds in production. They sold 800,000 boxes of candy to retailers. What is the materials quantity variance?
You are the financial accountant for Antioch Ski Resort. Managers have been promised end-of-year bonuses if profits for the year increase by 10%. At the end of the year, you determine that profits increased by only 8%, and the managers ask you to "fudge the numbers a bit" so they can still receive their bonuses. What should you do?
SJ Candles is performing a cost-volume-profit analysis to prepare for year 2. Fixed costs are expected to remain the same as year 1, but variable costs per unit are expected to increase by 10%. They plan to keep the same sales price but want to know what level of sales must be achieved in year 2 to maintain the same operating profit.
These tables pertain to the blending department of Martinez Corporation, a paint manufacturer, for the month of August.
Units accounted for in the mixing department:
Total costs to be accounted for in the mixing department:
Units accounted for in the mixing department and total costs to be accounted for in the mixing department are provided.
What is the cost per equivalent unit for direct labor, and what is the cost of direct labor to be assigned to ending work in process inventory?
Thompson Dental is deciding between two lease options for a new copier. They anticipate making 22,500 copies spread evenly over the course of the year. Which of the following options should they choose if they want to save the most money on an annual basis, and how much money will they save?
Option 1: Monthly lease: $225, Included copies: 1,500/month, Additional copies: $0.15 per copy
Option 2: Monthly lease: $250, Included copies: 1,800/month, Additional copies: $0.02 per copy